Epic Teahupoo na Billabong Pro 2011

Nenormálne veci sa tento týždeň dejú na Tahiti – píše sa novodobá história surfingu.
Koná sa tu ako každoročne zastávka ASP world tour – Billabong Pro Teahupoo, ale nezvyčajné sú obrovské vlny ktoré sme na Tahiti ešte počas súťaže nevideli.

Kto náhodou ešte nepoznáte Teahupoo, tak je to najhrozivejšia vlna ktorú zatiaľ na svete poznáme, hektolitre vody sa valia ohromnou rýchlosťou cez plytký koralový útes a každý wipeout na Teahupoo je smrtelne nebezpečný. Ale to najdôležitejšie je kvalita tejto monster vlny: zabudnite na bottom turn, cutback, floater či nejaký ten air, surfovanie na Tahiti je len jeden obrovský barrel za druhým.

Kto náhodou ešte nesledujete live webcasty, tu je stručné zhrnutie všetkého zaujímavého vrátane odkazov a videí:

Piatok

Prvé náznaky prichádzajúceho megaswellu = vlny 3-4 metre
Dusty Payne si rozmlátil koleno, Wilko má po wipeoute poškŕkané stehno a lakeť.
Úžasné barrely aj keď nebol idálny vietor:

Sobota

Najväčšie vlny na Tahity za posledných 20 rokov. Vláda vyhlásila Code Red – zákaz pohybu po pobreží a zákaz plavby lodí. ASP odložilo súťaž pretože vlny dosahovali 5-6 metrov a nebolo možné ich upádlovať. To ale neznamenalo že sa nesurfovalo, práve naopak boli sme svedkami jednej z najlepších a najväčších tow-in surfing sessions v histórii a rozhodne prvej ktorú sa dalo pozerať online v priamom prenose.
Najväčšie bomby dávali big wawe špecialisti ako Makua Rothman, Nathan Fletcher, Alex Gray, Kobby Abberton a Bruce Irons ktorému jeden z wipeoutov strhol plavky.
Naštastie sa nikomu nič vážne nestalo, najhoršie skončil jeden z brazílčanov ktorý má natrhnuté väzy v kolene a local guru Raimana ktorého vlna kompletne povláčila po ostrom útese.
Nenormálne zábery z tohoto historického dňa sú na Surfline: billabong-pro-tahiti-tow-session
Highlight video je tu:

Nedeľa

V nedelu swell trochu ustúpil = “iba” 4-5 metrové vlny a contest pokračoval tretím a štrvrtým kolom.
Videli sme asi najlepšie barelly v histórii surfingu, najväčšie bomby dávali Owen Wreight, Kerrzy a uplne najviac diktoval minuloročný Pipeline Master – Jeremy Flores ktorý len ako tretí v histórii zajazdil perfect heat = dve perfect 10 za sebou čím získal najvyšší možný počet bodov 20 z 20.
Smutným hrdinom je Jordy Smith ktorý si na jednom z wipeoutov zlomil rebro, napriek tomu dojazdil a vyhral svoju heat. Pre neregulárnosť kvôli zastaveniu časomiery z dôvodu neprítomnosti sanitky, si musel ale heat proti Travisovi Logie zopakovať a nakoniec ju aj kvôli neustávajúcej bolesti prehral a zo súťaže vypadol.
Fotky a komentáre na Surfline: billabong-pro-tahiti-day-nine
Video vrátane Jeremyho prefect 20:

Pondelok

Dneska je na programe štvrť, semi a finále takže sa ešte máte na čo tešiť.
Live webcast začína od 19:00, nezmeškajte ho a uvidíte úžasné surfové predstavenie.
www.billabongpro.com/tahiti11/live-gb/

Bonus

Neskutočné zábery z iného sveta – Tahupoo zachytené Phantom kamerou:

Jeden komentár k článku Epic Teahupoo na Billabong Pro 2011

Diskusia je zamknutá.